Nájmy za poslední rok podle Annonce vzrostly o desetinu. Nejvíce v Královéhradeckém kraji a Praze

Praha, 7. listopadu – Zatímco nájemníci po celé republice před rokem v průměru platili za nájemní byt 176 Kč/m2, letos jim cena stoupla až na 194 Kč/m2. Nejdražší nájemní byty jsou k mání na Praze 1 a 2, nejlevnější zase v Ústeckém kraji. Dokládají to data inzertního webu a novin Annonce.

Čeští nájemníci letos podle dat inzertního webu a novin Annonce zaplatí za byt zhruba o 11 procent více než loni. Annonce vycházela z dat tisíců nabídek nájemních bytů různé velikosti, a proto se rozhodla sjednotit finální cenu a přepočíst ji na metr čtvereční. „Češi letos za nájemní byt v průměru zaplatí 194 korun na metr čtvereční, což je o 18 korun více než loni,“ uvádí Lenka Černá, ředitelka Annonce.

Nejdražší byty si Češi pronajímají v Praze, konkrétně na Praze 1 a 2, dále na jižní Moravě a ve Středočeském kraji. Ty nejlevnější naopak v Ústeckém kraji. „Cena za pronájem bytu je na severozápadě Čech v přepočtu na metr čtvereční ve srovnání s Prahou pouze poloviční,“ konstatuje Černá. „Pokud bychom ale poměr cen nájmů porovnali s poměrem cen za pořízení bytu 3+1, vyšel by vás vlastní byt v Ústeckém kraji pouze na šestinu pražské ceny,“ upozorňuje zároveň Černá na mnohem výraznější nepoměr mezi cenami nájmů a bytů v České republice.

Nejvyšší průměrné ceny ale nutně neodrážejí nejvýraznější růst cen nájmů v jednotlivých regionech za poslední rok. Největším „skokanem“ je totiž Královéhradecký kraj, Praha skončila na druhém místě. Nájmy na Královéhradecku totiž meziročně podražily až o 15 procent. „V Královéhradeckém kraji zvedají ceny nájmů hlavně pronájmy dražších apartmánů a bytů v horských střediscích kolem Špindlerova Mlýna,“ vysvětluje Lenka Černá, ředitelka Annonce.

Hlouběji do peněženek naopak nemuseli za poslední rok skoro vůbec sáhnout Jihomoravané. Nájmy v jejich kraji totiž meziročně rostly nejpomaleji, a to o necelé procento.

Za krajský byt si nejvíce připlatí obyvatelé Brna a Olomouce

Krajská města v republice mívají díky své velikosti a vyšším platům vždy i vyšší nájmy než zbytek regionu. Jedinou výjimkou je dle aktuálních dat Annonce Liberec. V tomto krajském městě totiž Severočeši zaplatí za nájem zhruba stejnou sumu jako kdekoliv jinde v kraji.

Pokud chcete bydlet v nájmu v krajském městě jižní Moravy nebo Olomouckého regionu, připlatíte si nejvíce v republice. Nájmy v Brně a Olomouci jsou totiž o 10, respektive 9 procent vyšší než ve zbytku kraje,“ uzavírá Černá.

 

O Annonci
Annonce díky svým inzerátům spojuje nabídku s poptávkou a pomáhá tak lidem, zvířatům i věcem hledat užitek. Web Annonce navštíví zhruba 350 000 reálných uživatelů měsíčně, kteří mají k dispozici zhruba 210 000 inzerátů denně. Uživatelé mohou inzerovat zdarma ve většině rubrik jak na webu, tak v novinách. Web Annonce umožňuje inzeráty snadno a chytře zadávat i vyhledávat a je dostupný také v mobilních telefonech. Všechny inzeráty zároveň vycházejí také v tištěných novinách, které jsou čerstvě k dostání každé pondělí, středu, pátek a sobotu na 7 500 místech po celé republice. Nejvíce inzerátů nabízí Annonce v rubrikách Reality, Práce, Auto-moto a Seznamka.

Kontakt pro média:

Andrej Slivka
E-mail: press@annonce.cz
Telefon: 774 570 823

Daniela Vinšová
E-mail: daniela.vinsova@taktiq.com
Telefon: 777 875 242

Zpět na seznam článků

UIG