Nájmy bytů za poslední rok podle Annonce vzrostly o 9 procent. Nejvyšší nájmy se nabízejí v Praze, Brně, na Mladoboleslavsku a Tachovsku

Praha, 10. května – Vedle rostoucích cen realit rostou i ceny nájmů, meziročně o 9 procent. Zatímco nájemníci po celé republice před rokem v průměru platili za nájemní byt 191 Kč/m2, letos jim cena stoupla až na 221 Kč/m2. Dokládají to data inzertního webu a novin Annonce.

Čeští nájemníci letos podle dat Annonce zaplatí za byt o 9 procent více než loni. Annonce vycházela z dat tisíců nabídek nájemních bytů různé velikosti, a proto se rozhodla sjednotit finální cenu a přepočíst ji na metr čtvereční. „Češi letos za nájemní byt v průměru zaplatí 221 korun na metr čtvereční, což je o 30 korun více než loni,“ uvádí Lenka Černá, ředitelka inzertního webu a novin Annonce. „Naše data odpovídají především komerčním cenám nájmů. Odrážejí totiž hlavně nabídky pronájmů od realitních kanceláří, které jsou mnohdy vyšší než obecní nájemné,“ podotýká zároveň.

A za jaké typy bytů si Češi museli ve srovnání s loňskem připlatit nejvíce? „Ceny nájemného meziročně stouply nejvíce u bytů 2+kk, a to dokonce o jednu pětinu,“ uvádí Černá. „Pokud se ale podíváme na přepočet na metr čtvereční, zaplatíte nejvíce za byty o dispozici 1+kk. Konkrétně 283 korun za metr čtvereční,“ dodává.

Co se týče regionů, musí si letos nájemníci za bydlení nejvíce připlatit v Plzeňském kraji a v celé Praze. „Ceny nájmů meziročně nejvíce vyrostly v Plzeňském kraji – o 19 procent. Za jejich růstem však nestojí jen samotné město Plzeň (nárůst o 21 procent), ale i okresy Plzeň-sever a Tachovsko. Tam se nájemné oproti minulému roku zvýšilo o 35, respektive 30 procent,“ konstatuje Lenka Černá, ředitelka inzertního webu a novin Annonce.

V hlavním městě republiky meziročně stouply nejvíce nájmy na Praze 7 a 10, konkrétně o 23, respektive 22 procent. „U Prahy 7 je důvodem oblíbená a žádaná lokalita díky čtvrtím jako Holešovice, Letná či Bubeneč. V případě Prahy 10 se jedná o reakci na rostoucí ceny nájmů v oblasti Vršovic a Strašnic, které doběhly zbytek Prahy, a vysoké nájemné v bytech 1+kk či 2+kk v případě novějších novostaveb v Horních a Dolních Měcholupech,“ vysvětluje Černá.

Hlouběji do peněženek naopak nemuseli za poslední rok sáhnout nájemníci z Ústeckého kraje. Nájmy v jejich regionu totiž meziročně mírně klesly, a to o tři procenta.

Draho mimo Prahu? Hlavně na Mladoboleslavsku, Tachovsku a v Brně

Nejdražší nabídky pronájmů bytů jsou v hlavním městě, kde si nájemníci platí v průměru 287 korun za metr čtvereční. Mimo Prahu lze však také nalézt nájemní bydlení za cenu přes 200 korun na metr čtvereční. Nejdráže je na Mladoboleslavsku, Tachovsku a v Brně.

V okolí Mladé Boleslavi zaplatíte až 229 korun za metr čtvereční především kvůli výšce platů ve Škodovce a nedostatku bytů ve městě a jeho okolí,“ doplňuje Lenka Černá. Nabídku pronájmů na Tachovsku zase táhne nedostatek pronájmů v těsné blízkosti hranic s výrazně bohatším Německem. „Cena 222 korun za metr čtvereční je na Tachovsku způsobena především okolím Rozvadova. Ovšem po celém okrese můžete najít nabídku pronájmu samostatného pokoje za 9 000 korun na měsíc,“ objasňuje Černá.

216 korun za metr čtvereční zaplatí i nájemníci v Brně – rostoucí jihomoravské metropoli, která se ale zároveň podotýká s nedostatkem bytů. „Podle údajů statistického úřadu se v Brně ročně kolauduje stále jen zhruba polovina bytů v porovnání s posledním rokem před krizí. Nedostatek bytů ve městě se navíc odráží i ve vyšších cenách v sousedním okrese Brno-venkov,“ dodává Černá.

Nájemné naopak vyjde nejlevněji obyvatele Bruntálska. Ti za metr čtvereční zaplatí jen 101 korun.

 

O Annonci
Annonce díky svým inzerátům spojuje nabídku s poptávkou a pomáhá tak lidem, zvířatům i věcem hledat užitek. Web Annonce navštíví zhruba 350 000 reálných uživatelů měsíčně, kteří mají k dispozici zhruba 210 000 inzerátů denně. Uživatelé mohou inzerovat zdarma ve většině rubrik jak na webu, tak v novinách. Web Annonce umožňuje inzeráty snadno a chytře zadávat i vyhledávat a je dostupný také v mobilních telefonech. Všechny inzeráty zároveň vycházejí také v tištěných novinách, které jsou čerstvě k dostání každé pondělí, středu, pátek a sobotu na 7 500 místech po celé republice. Nejvíce inzerátů nabízí Annonce v rubrikách Reality, Práce, Auto-moto a Seznamka.

Kontakt pro média:

Andrej Slivka
E-mail: press@annonce.cz
Telefon: 774 570 823

Zpět na seznam článků

UIG