Češi musí na rodinný byt 3+1 vydělávat o půl roku více než loni

Praha, 12. červnaPrůměrný byt o dispozici 3+1 dnes vyjde na 2,35 milionu korun, průměrný Čech si na něj vydělá za 8 let a 7 měsíců. Což je podle dat inzertního webu a novin Annonce ve spolupráci s Deník Data o 6 měsíců více než v roce 2017.

Za jak dlouho si Češi vydělají na průměrný byt 3+1? Podle zjištění inzertního webu a novin Annonce ve spolupráci s Deník Data je to přesně 103 měsíců. Tedy 8 let a 7 měsíců. „Realitní trh tak roste rychleji než tuzemské mzdy a platy. Ještě loni Čechům na byt 3+1 stačilo pracovat o půl roku méně,“ vysvětluje Lenka Černá, ředitelka inzertního webu a novin Annonce.

Annonce vycházela ze srovnání tisícovek inzerátů realitních nabídek bytů 3+1 mezi lednem a květnem let 2017 a 2018. Tým Deník Data ještě přidal informace o průměrné čisté mzdě v jednotlivých regionech za 1. kvartál stejných období a vytvořil z nich přehlednou interaktivní mapu.

A co z ní vyplývá? Že vyšší mzdy nutně nemusí znamenat rychlejší cestu k vlastnímu bydlení. Průměrné české 3+1 vyjde podle realitních nabídek z Annonce zhruba na 2,35 milionu korun. Nejlevněji si ho pořídí lidé pracující a bydlící v Ústeckém kraji. Tamější obyvatelé si ho mohou pořídit už za 41 průměrných mezd. Tedy za 3 roky a 5 měsíců. „Zato Pražané dají za byt 3+1 mzdu vyplácenou po dobu 15 let a 9 měsíců. A to není vše – největším extrémem je Praha 1, kde vás byt 3+1 vyjde na 499 výplat. Tedy 41 let a 7 měsíců,“ konstatuje Černá.

Cena bytů 3+1 se přitom neustále zvyšuje. V meziročním srovnání rovnou o sedminu – 14 %. Annonce si zároveň ověřila, že významnou roli v rostoucí ceně nehraje ani velikost bytu. Letos nabízené byty 3+1 jsou totiž jen o 0,6 m2 větší než loni. Což je u průměrné velikosti 76,4 m2 zanedbatelné číslo.

Pokud data o ceně bytů spojíme s průměrnou čistou mzdou v daných regionech i celé republice, zpozorujeme, že platy a mzdy českých zaměstnanců tak rychle nerostou. Meziročně totiž musí na bydlení o dispozici 3+1 ještě doplácet o 6 výplat více než loni.

Najdou se ale i kraje, kde byl meziroční růst mezd vyšší než růst cen bytů 3+1. „Lidé z Královéhradeckého a Karlovarského kraje by tak při pořizování bytu 3+1 oproti loňsku ušetřili 6 mezd. Lépe jsou na tom i obyvatelé Pardubického kraje – ti ušetří 3 mzdy,“ vypočítává Lenka Černá, ředitelka inzertního webu a novin Annonce. „Nejvíce si naopak letos připlatí obyvatelé Olomouckého a Jihomoravského kraje. A to 15, respektive 11 výplat,“ dodává.

Češi tak mají k novému bydlení dál a dál. „A to přitom porovnáváme pouze levnější variantu třípokojového bytu. Kdybychom počítali s cenami moderních 3+kk, které jsou hlavně v případě novostaveb několikanásobně vyšší, dostali bychom se především v Praze či centru Brna na astronomický počet výplat. Na rodinný byt však svou mzdou naštěstí přispívají aspoň dva dospělí Češi,“ upozorňuje na závěr Černá.

 

O Annonci
Annonce díky svým inzerátům spojuje nabídku s poptávkou a pomáhá tak lidem, zvířatům i věcem hledat užitek. Web Annonce navštíví zhruba 350 000 reálných uživatelů měsíčně, kteří mají k dispozici zhruba 210 000 inzerátů denně. Uživatelé mohou inzerovat zdarma ve většině rubrik jak na webu, tak v novinách. Web Annonce umožňuje inzeráty snadno a chytře zadávat i vyhledávat a je dostupný také v mobilních telefonech. Všechny inzeráty zároveň vycházejí také v tištěných novinách, které jsou čerstvě k dostání každé pondělí, středu, pátek a sobotu na 7 500 místech po celé republice. Nejvíce inzerátů nabízí Annonce v rubrikách Reality, Práce, Auto-moto a Seznamka.

Kontakt pro média:

Andrej Slivka
E-mail: press@annonce.cz
Telefon: 774 570 823

Zpět na seznam článků