Aktuální situace na trhu práce: tradiční obory hlásí převis nabídky, nedostává se ani částečných úvazků

Praha 19. dubna – Tradiční obory jako gastronomie, výroba nebo obchod nabízí více volných míst, než je zájemců o práci. Těm se bude hůře shánět místo v administrativě, dopravě a logistice, případně jen na zkrácený úvazek.

Poměrné zastoupení pracovních nabídek dle oborů
Poměrné zastoupení pracovních poptávek dle oborů
Zdroj: Trendbook Annonce

Současnému trhu práce dominuje obor gastronomie. Každý třetí inzerát nabízející práci je totiž od provozovatelů stravovacích zařízení. Ti ve 14 % hledají (šéf)kuchaře nebo pizzaře a ve 12 % obsluhující personál. Každá devátá poptávka po práci je právě na pozici kuchaře, což nabídku z větší části pokryje. Jako číšník nebo servírka chce ale pracovat pouze 5 % inzerentů. „Obrácený poměr, tedy výraznější převis poptávky, vidíme pouze na administrativních pozicích. Každá desátá poptávka směřuje do tohoto oboru, ale jen jeden z dvaceti inzerátů takovou práci nabízí,“ odkazuje na Trendbook s daty za poslední půlrok Lenka Černá, výkonná ředitelka inzertního webu a novin Annonce.

Dalším oblíbeným oborem, ve kterém je aktuálně mírný převis poptávky, je doprava a logistika: 12 % inzerátů v ní nabízí pracovní místo, třetina z nich konkrétně hledá řidiče nákladních automobilů. Lidé bez práce shánějící místo v logistice a dopravě sice o pozici řidiče stojí nejčastěji, upřednostňují ale řízení osobních vozů.

V dalších tradičních oborech, jako jsou obchod nebo výroba, ale panuje převis nabídek.

Zaměstnavatelé pořád nereagují na poptávku po částečných úvazcích

Každý třetí zájemce o práci touží po místě na částečný úvazek, které však zaměstnavatelé nabízejí pouze v 7 % nabídek. „Trend firem nereflektujících poptávku zaměstnanců po zkrácených úvazcích je bohužel dlouhodobý. Už více než dva roky je třetina pracovních poptávek zaměřena právě na zkrácenou pracovní dobu a zájem neustále, byť po jednotkách procent, roste,“ uvádí Lenka Černá.

Současná situace na trhu práce by ale situaci mohla změnit k lepšímu. „Předpokládám, že firmy, které nebudou moci dlouhodobě najít vhodné zaměstnance, zkusí přehodnotit podobu nabízených pracovních poměrů a zkusí tak nové lidi nalákat právě na částečné úvazky,“ odhaduje Lenka Černá.

Poměr požadovaného úvazku u pracovních nabídek
Poměr požadovaného úvazku  u pracovních poptávek
Zdroj: Trendbook Annonce

Vysokoškoláci nemají nouzi o práci

Každá pátá nabízená pracovní pozice zároveň vyžaduje vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání. Toto splňuje ale jen jeden z pětadvaceti inzerentů hledajících zaměstnání. Jelikož je na trhu práce o vysokoškoláky zájem, sami si inzerát ani podávat nemusí – často jen stačí, když přijdou na pohovor. „Řada firem proto myslí dopředu a šikovné studenty si rovnou zaváže smlouvou, už když u nich vykonávají praxi při studiu. Vyhnou se tak složitému hledání a dlouhému čekání, než někdo vyhovující zareaguje na jejich inzerát,“ vysvětluje Lenka Černá.

Zaměstnavatelé mohou být naopak klidnější při obsazování pozic vyžadujících základní nebo středoškolské vzdělání. Poptávka totiž téměř bez výjimky kopíruje nabídku.

Poměr požadovaného vzdělání u pracovních nabídek
Poměr uváděného vzdělán u pracovních poptávek
Zdroj: Trendbook Annonce

Více informací najdete přímo v Trendbooku Annonce.

 

O Annonci
Annonce díky svým inzerátům spojuje nabídku s poptávkou a pomáhá tak lidem, zvířatům i věcem hledat užitek. Web Annonce navštíví zhruba 350 000 reálných uživatelů měsíčně, kteří mají k dispozici zhruba 210 000 inzerátů denně. Uživatelé mohou inzerovat zdarma ve většině rubrik jak na webu, tak v novinách. Web Annonce umožňuje inzeráty snadno a chytře zadávat i vyhledávat a je dostupný také v mobilních telefonech. Všechny inzeráty zároveň vycházejí také v tištěných novinách, které jsou čerstvě k dostání každé pondělí, středu, pátek a sobotu na 7 500 místech po celé republice. Nejvíce inzerátů nabízí Annonce v rubrikách Reality, Práce, Auto-moto a Seznamka.

Kontakt pro média:

Andrej Slivka
E-mail: press@annonce.cz
Telefon: 774 570 823

Daniela Vinšová
E-mail: daniela.vinsova@taktiq.com
Telefon: 777 875 242

Zpět na seznam článků