Češi nejčastěji poptávají dvoupokojové byty. Zájem mají i o ty družstevní

Praha, 17. 4. 2014 Podle aktuálních statistik inzertních novin ANNONCE a portálu ANNONCE.cz stoupla za poslední měsíc nabídka a poptávka bytů oproti lednu až čtyřnásobně. Češi mají zájem hlavně o menší dvoupokojové byty. To potvrzuje i vlastní průzkum Stavebního bytového družstva Stavbař, které zjišťovalo zájem o novou družstevní výstavbu.

Češi nejčastěji poptávají byt o dvou pokojích. Vyplynulo to ze statistik inzertních novin ANNONCE a serveru ANNONCE.cz. Dvoupokojové byty představují 44 % celkové poptávky, třípokojové 37 % poptávky. Největší zájem je o byty v Praze. „Hned čtyři z pěti poptávajících preferují bydlení v hlavním městě, což je dáno největší kupní silou a s tím spojenou výší průměrných platů,“ dodává Petr Langer, odborník ANNONCE na segment realit.

Podle statistik se však nabídka a poptávka po bytech liší, byť není rozdíl mezi dispozicemi bytů tak výrazný. „Třípokojové byty nabízí 38 % inzerátů, ty dvoupokojové tvoří téměř 35 % všech nabídek,“ doplňuje statistiky Langer. Češi totiž průměrně nabízejí byt o rozloze přes 68 m2 se třemi pokoji v hodnotě 1,86 milionu korun.

Nejčastěji se byty nabízí v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji

Hned čtvrtina inzerovaných bytů se nachází v Praze. V průměru za ně majitelé požadují 3,87 milionu korun. Necelých 16 % bytů je nabízeno ve Středočeském kraji, kde si je lze v porovnání s hlavním městem pořídit znatelně levněji: za 1,62 milionu korun. Třetí nejčastěji nabízenou lokalitou je Ústecký kraj (13 % ze všech nabídek), průměrná cena bytu je v tomto regionu ještě nižší: 617 tisíc korun.

Podíl nabídky
(zaokrouhleno)
region Průměrná cena bytu
(v milionech CZK, zaokrouhleno)
25% Praha 3,87
16% Středočeský kraj 1,62
13% Ústecký kraj 0,62

Za nový družstevní byt jsou Češi ochotni dát téměř 2,4 milionu korun

Svou renesanci zažívá i družstevní bydlení. Jeden ze šesti aktuálně poptávaných či nabízených bytů byl či stále je v družstevním vlastnictví,“ zmiňuje další zajímavost Langer. Češi tak na družstevní bydlení nezanevřeli, ba naopak. Aktuální situace na realitním trhu dokonce přeje novým projektům. „Současná družstevní výstavba splňuje všechny nároky moderního bydlení: byty jsou finančně dostupné, dobře řemeslně zpracované a lze je případně převést na jiné vlastníky snáze než byty na hypotéku, a to formou převodu družstevního podílu,“ vyjmenovává klady družstevního bydlení František Sojka, předseda Stavebního bytového družstva (SBD) Stavbař.

A jaké mají Češi požadavky na nové družstevní byty? Podle vlastního průzkumu SBD Stavbař mezi zájemci o družstevní bydlení by zpovídaní nejraději získali byt o velikosti necelých 63 m2, za nějž by byli ochotni zaplatit až 2,39 milionu korun. „Takovou sumu však noví členové jednorázově platit nemusí. U družstevního bydlení totiž stačí mít k dispozici pouze čtvrtinu až třetinu celkové ceny bytu,“ dodává Sojka. Prostředky na nové družstevní byty podle průzkumu SBD Stavbař disponují čtyři z deseti zájemců.

Průzkum SBD Stavbař současně potvrzuje statistiky ANNONCE ohledně preference dispozic bytu. Pokud by si zájemci mohli vybrat z více variant, zvolili by až v 94 % případů byt dvoupokojový a v 68 % případů byt třípokojový.

 

O společnosti ANNONCE a.s.:
ANNONCE a.s. je česká společnost zabývající se poskytováním a zprostředkováním služeb a obchodu svým zákazníkům. Byla založena v březnu roku 1990 jako tištěné médium, ve kterém byly prezentovány inzeráty. V dnešní době vydává jediné celostátní inzertní noviny ANNONCE, a to čtyřikrát týdně: v pondělí, ve středu, v pátek a v sobotu. Týdenní náklad se pohybuje okolo 65 – 80 000 výtisků. Jen v roce 2013 otiskla ANNONCE 1,8 milionu inzerátů. On-line verze ANNONCE.cz vznikla v roce 1997 a od té doby má téměř 300 000 registrovaných uživatelů a okolo 350 000 reálných uživatelů za měsíc. Denně ANNONCE publikuje v průměru 200 000 inzerátů. Z toho například jen sekce Reality tvoří 70 000, dalšími početnými a hojně využívanými rubrikami jsou Práce, Auto-moto a Seznamka.

Kontakt pro média:
Renata Fišerová
E-mail: press@annonce.cz
Mobil: 603 533 233

Andrej Slivka
E-mail: andrej.slivka@adison.cz
Mobil: 774 570 823

 

O Stavebním bytovém družstvu Stavbař www.druzstevnivystavba.cz:
Stavební bytové družstvo Stavbař vzniklo v roce 1966 a svým rozsahem a počtem členů patří k největším družstvům nejen v Praze, ale i v celé České republice. SBD Stavbař mělo ve svém vlastnictví na začátku 90. let více než 100 objektů, ve kterých spravovalo zhruba 9 000 bytů, garáží a nebytových prostor. V současné době převedlo družstvo téměř všechny byty ze svého vlastnictví svým členům. SBD Stavbař bylo jedním z prvních družstev, které byty začalo převádět. Dnes družstvo zajišťuje správu pro nové vlastníky bytů, organizované v rámci společenství vlastníků, nebo pro malá bytová družstva a připravuje novou družstevní bytovou výstavbu.

Zpět na seznam článků