Jak vypadá průměrný český byt z realitní nabídky? Má 2 pokoje, spíše lodžii a rozměr kolem 57 m2. S parkováním nebo výtahem ale bude problém

Praha 19. dubna – Skoro tři čtvrtiny nabídek bytů k prodeji patří dvou- a třípokojovým bytům. Výtah je ale dostupný jen u čtvrtiny z nich, parkovací místo jen ve 3 z 10 případů. Dokládá to nejnovější Trendbook inzertního webu a novin Annonce.

Inzertní web a noviny Annonce se pokusily načrtnout, jak vypadá průměrný český byt z realitní nabídky. „V bytě najdete maximálně 2–3 pokoje o celkové ploše 57 až 79 m2. A bude k němu patřit o trochu pravděpodobněji lodžie než balkon,“ vypočítává základní parametry Lenka Černá, výkonná ředitelka inzertního webu a novin Annonce. Vychází při tom z aktuálního Trendbooku, který přináší data nashromážděná za poslední půlrok, tedy od loňského října do letošního března včetně.

Co se počtu pokojů týče, je rozdělení jasné: realitnímu trhu aktuálně dominují dvou- a třípokojové byty. Ty obsáhnou téměř tři čtvrtiny nabídek k prodeji, u pronájmů ještě společně s garsonkami tvoří dokonce více než 93 % všech anoncí. Naopak velké čtyřpokojové byty prodává jen zhruba každý osmý a pronajímá dokonce jen každý pětadvacátý inzerent.

Samostatná kuchyně šetří finance

U prodávaných nemovitostí se cena s každým dalším pokojem téměř o polovinu navyšuje. Například 1+kk je k dostání za necelé dva miliony korun, 2+kk za tři. Výrazný rozdíl je v pořízení bytu s kuchyňským koutem nebo samostatnou kuchyní. Byt s rozložením pokojů 3+1 je k sehnání přibližně za cenu dvou milionů. V případě preference kuchyňského koutu lze za stejnou částku koupit jen již zmiňovaný byt 1+kk. Třípokojový byt s kuchyňským koutem se průměrně prodává dokonce za více než 4,7 milionu korun. „Nabízené byty s kuchyňským koutem jsou obecně dražší, protože se často jedná o nemovitosti z novějších developerských projektů. Ve vyšší ceně se tak projevuje i atraktivnější lokalita,“ vysvětluje Lenka Černá.

Průměrné ceny prodávaných nemovitostí za poslední půlrok

Zdroj: Trendbook Annonce

Svou roli ale hraje i velikost – luxusní a nejdražší apartmány, které ženou ceny bytů s kuchyňskými kouty nahoru, mohou být stále dispozičně jen 1+kk nebo 2+kk, ale přitom dosahovat výměry kolem 100 m2.

Nepoměr mezi byty s kuchyňskými kouty a těmi se samostatnou kuchyní platí i u pronájmů, kde s každým pokojem navíc stoupá rozdíl v měsíční ceně zhruba o tisíc korun. Garsonka se samostatnou kuchyní se průměrně pronajímá za 7 300 korun, za 1+kk dá ale zájemce 8 200 korun. Při pořízení 3+1 může nájemník bydlet už za 11 900 korun měsíčně, kdežto za 3+kk si ještě musí téměř polovinu připlatit (celkem 17 700 korun).

Průměrné ceny pronajímaných nemovitostí za poslední půlrok

Zdroj: Trendbook Annonce

Zhruba ke čtvrtině nabízených bytů se lze dostat i výtahem

Češi stojící o příjemné bydlení mohou vybírat i z dalších výhod. Mezi ty nejčastěji zmiňované patří parkování. Inzeráty nabízejí parkovací místo na ulici asi ve třech z deseti případů a je jedno, jestli se jedná o byty na prodej nebo k pronájmu. Vlastní parkovací místo nabízí jen asi každý šestnáctý inzerát.

Dalším zmiňovaným benefitem je výtah. Ten je k dispozici zhruba u každé čtvrté realitní anonce.

Více informací najdete přímo v Trendbooku Annonce.

 

O Annonci
Annonce díky svým inzerátům spojuje nabídku s poptávkou a pomáhá tak lidem, zvířatům i věcem hledat užitek. Web Annonce navštíví zhruba 350 000 reálných uživatelů měsíčně, kteří mají k dispozici zhruba 210 00 inzerátů denně. Uživatelé mohou inzerovat zdarma ve většině rubrik jak na webu, tak v novinách. Web Annonce umožňuje inzeráty snadno a chytře zadávat i vyhledávat a je dostupný také v mobilních telefonech. Všechny inzeráty zároveň vycházejí také v tištěných novinách, které jsou čerstvě k dostání každé pondělí, středu, pátek a sobotu na 7 500 místech po celé republice. Nejvíce inzerátů nabízí Annonce v rubrikách Reality, Práce, Auto-moto a Seznamka.

Kontakt pro média:

Andrej Slivka
E-mail: press@annonce.cz
Telefon: 774 570 823

Daniela Vinšová
E-mail: daniela.vinsova@taktiq.com
Telefon: 777 875 242

Zpět na seznam článků

UIG