Chaty a chalupy na Vysočině i Šumavě vzrostly na ceně. V Krkonoších už ale jejich hodnota klesá

Praha, 26. července – Nárůst cen realit trvá i tuzemských chat a chalup. Češi si za ně letos připlatí o 12 % na metr čtvereční více. Podle dat inzertního webu a novin Annonce už ale ceny v některých oblastech začínají stagnovat, hlavně v Praze a Krkonoších.

Zatímco loni se daly investicí do chaty nebo chalupy ve správné lokalitě vydělat desítky procent nákupní ceny, letos už ceny těchto nemovitostí začaly stagnovat. Z dat inzertního webu a novin Annonce, které porovnávaly tisíce inzerátů z prvního pololetí let 2017 a 2018, vyplývá, že cena objektů určených k rekreaci v celé republice stoupla pouze o půl procenta. A to z 1,27 milionu na 1,277 milionů korun.

Usuzovat stagnaci pouze podle nabízených cen chat a chalup by ovšem bylo zavádějící. U těchto nemovitostí je totiž třeba vzít v potaz i velikost kupovaného pozemku. A přepočíst tak cenu na metr čtvereční. „Češi si letos sice kupují skoro stejně drahé chaty a chalupy, zato s mnohem menší parcelou než loni,“ vysvětluje Lenka Černá, ředitelka inzertního webu a novin Annonce. „Chaty a chalupy tak meziročně vzrostly na ceně za metr čtvereční o necelých 12 procent,“ dodává.

A kde nejvíce? „Na Vysočině až o 65 procent. V nabídkách se totiž letos začaly objevovat stejně drahé objekty s menšími plochami. A kromě těchto typických chalup a chatiček zároveň i velká selská stavení, navíc moderně vybavená. Jejich cena tak přesahovala i pět milionů korun. To s cenou v tomto regionu zahýbalo,“ upřesňuje Černá. Cena za metr čtvereční chaty nebo chalupy ale rostla i v Ústeckém a Zlínském kraji. Konkrétně o 44, respektive 30 procent.

Co se týče oblíbených chatařských oblastí, cena za metr čtvereční nejvíce narostla na Šumavě, potažmo v celém Jihočeském kraji. Hodnota tam za rok narostla zhruba o čtvrtinu. Cena za metr čtvereční je výrazně vyšší i u lokality Křivoklátska a Rakovnicka, kde mají své chalupy často Pražané. Narostla o 22 procent.

K výraznějšímu propadu v přepočtu na metr čtvereční naopak došlo v Krkonoších a celém Královehradeckém a Olomouckém kraji. O šestinu až pětinu,“ komentuje data Lenka Černá, ředitelka inzertního webu a novin Annonce.

K propadu došlo i v Praze: o 17 procent na metr čtvereční. Ještě větší je ale přímý pokles na ceně. Jedná se dokonce o největší pokles v republice. „Rekreační nemovitosti se v Praze meziročně propadly na ceně o 39 procent, tedy až o 580 tisíc korun. Jedná se hlavně o chatičky v chatařských oblastech, které si nyní průměrně pořídíte za necelých 900 tisíc korun. Je to snad jediný typ realit, který za poslední rok v hlavním městě klesl na ceně,“ upozorňuje Černá.

Zhruba o třetinu klesly na ceně chaty i chalupy v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. A to především v oblasti mimo turisticky oblíbených Jeseníků a Beskyd.

Nárůst na ceně u rekreačních objektů naopak hlásí již zmiňovaná Vysočina. A to o 34 procent. „Totožným tempem přitom rostla cena chat a chalup na Vysočině i loni. Jejich hodnota se tak průměrně vyšplhala už na 1,3 milionu korun. A taková je vlastně i cena běžné tuzemské chaty nebo chalupy. Dá se tedy říci, že Vysočina srovnala celorepublikový průměr,“ komentuje Černá.

A kde je letos koupě nemovitosti na rekreaci nejdražší a nejlevnější? „Suverénně nejdražší chaty a chalupy pořídíte v Krkonoších. Průměrně za 2,7 milionu korun. Liberecký kraj je obecně nejdražším regionem – tento typ nemovitostí tu v průměru stojí 2,1 milionu,“ vyjmenovává Černá. „Zato nejlevnější chaty a chalupy najdete v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Za 825, respektive 855 tisíc korun,“ uzavírá.

 

O Annonci
Annonce díky svým inzerátům spojuje nabídku s poptávkou a pomáhá tak lidem, zvířatům i věcem hledat užitek. Web Annonce navštíví zhruba 350 000 reálných uživatelů měsíčně, kteří mají k dispozici zhruba 210 000 inzerátů denně. Uživatelé mohou inzerovat zdarma ve většině rubrik jak na webu, tak v novinách. Web Annonce umožňuje inzeráty snadno a chytře zadávat i vyhledávat a je dostupný také v mobilních telefonech. Všechny inzeráty zároveň vycházejí také v tištěných novinách, které jsou čerstvě k dostání každé pondělí, středu, pátek a sobotu na 7 500 místech po celé republice. Nejvíce inzerátů nabízí Annonce v rubrikách Reality, Práce, Auto-moto a Seznamka.

Kontakt pro média:

Andrej Slivka
E-mail: press@annonce.cz
Telefon: 774 570 823

Zpět na seznam článků