Zaměstnání na zkrácený úvazek? Největší šanci mají číšníci a uklízečky

Praha, 18. září 2015 – Téměř třetina Čechů hledajících práci shání zaměstnání na částečný úvazek. Ale má smůlu: tuzemští zaměstnavatelé takové pozice nabízejí výjimečně. Podle inzertního webu a novin Annonce mají největší šanci dostat zkrácený úvazek číšníci, uklízečky, prodavačky a řidiči.

Tři z deseti lidí hledajících práci by upřednostnili spíše zaměstnání se zkrácenou pracovní dobou. Zaměstnavatelé však ve svých inzerátech nabízejí částečný úvazek pouze v jednom z deseti případů,“ popisuje situaci na pracovním trhu Lenka Černá, výkonná ředitelka Annonce.

Zkrácené úvazky totiž nejsou u tuzemských zaměstnavatelů tak populární jako třeba na západ od našich hranic. Proč? „Bariéry spočívají především ve zvýšené administrativní a organizační zátěži. Svou roli hrají i ekonomické důvody: Zaměstnavatelé musí za pracovníky s částečným úvazkem například uhradit minimální vyměřovací základ zdravotního pojištění nebo vybavit více pracovních míst,“ vyjmenovává nejčastější důvody mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň.

Nejvíce žen hledá částečný úvazek v administrativě, muži preferují místo řidiče

Dostatečná nabídka zkrácených úvazků je přitom velmi důležitá. Mohla by například zmenšit tuzemskou nezaměstnanost. „Zaměstnavatelé v současnosti nabízí prostřednictvím naší databáze přes 12 700 volných pracovních míst s možností zkráceného úvazku,“ uvádí zastupující generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Dle jejích slov však poptávka mnohonásobně převyšuje nabídku.

Shoda nepanuje zatím ani v žádaných profesích. Annonce podle analýzy tisícovek inzerátů zjistila, že o daný typ práce stojí nejčastěji řidiči skupiny B, administrativní pracovnice a uklízečky.

Tuzemské firmy naopak nejčastěji nabízejí částečný úvazek číšníkům a servírkám, uklízečkám a prodavačkám. Nabídka se tak s poptávkou nejvíce míjí v administrativě.

Podle analýzy se navíc poptávka po částečných úvazcích u obou pohlaví liší. Ženy by firmám nejraději vypomohly jako administrativní pracovnice, uklízečky a prodavačky. Zato muži hledají zkrácený úvazek nejčastěji jako řidiči skupiny B, manažeři restaurací a hotelů nebo kuchaři a pizzaři.

Největší šanci najít si práci na částečný úvazek tedy mají číšníci, uklízečky, prodavačky a řidiči,“ vyjmenovává Černá profese, kterým se bude tato forma zaměstnání hledat nejlépe.

Větší počet pracovních míst se zkráceným úvazkem se v tuzemsku snaží stát podporovat například formou bonifikace. „A to především v případě dlouhodobě nezaměstnaných či rodičů malých dětí, ale i dalších ohrožených skupin. Pokud zaměstnavatel přijme takového uchazeče na zkrácený pracovní úvazek, může to Úřad práce ČR zohlednit ve výši poskytnutého příspěvku,“ uzavírá Kateřina Sadílková.

 

O Annonci

Annonce skrze inzeráty na svém inzertním webu a v novinách propojuje lidi, kteří něco hledají a také chtějí nabídnout, s těmi, kteří to mají či potřebují. Web Annonce navštíví zhruba 350 000 reálných uživatelů měsíčně, a ti mají k dispozici více než 200 000 inzerátů denně. Lidé mohou inzerovat zdarma ve většině rubrik jak na webu, tak v novinách. Web Annonce umožňuje inzeráty snadno a chytře zadávat i vyhledávat a je dostupný také v mobilních telefonech. Všechny inzeráty zároveň vycházejí i v tištěných novinách, které jsou čerstvě k dostání každé pondělí, středu, pátek a sobotu na 7 500 místech po celé republice.

Nejvíce inzerátů nabízí Annonce v rubrikách Reality, Práce, Auto-moto a Seznamka.

Kontakt pro média:

Kateřina Zachová
E-mail: press@annonce.cz
Telefon: 604 662 367

Adéla Nováková
E-mail: adela.novakova@adison.cz
Telefon: 725 047 701

Kateřina Beránková, tisková mluvčí ÚP ČR
E-mail: katerina.berankova@uradprace.cz
Telefon: 724 209 037

Petr Habáň, tiskový mluvčí MPSV ČR
E-mail: petr.haban@mpsv.cz
Telefon: 221 922 359

Zpět na seznam článků