Brigádníky letos čekají žně. Dostanou až o 10 % vyšší odměnu

Praha 9. května 2016 – Přemýšlíte o brigádě na léto? Neváhejte! Letošní rok je pro krátkodobé práce i brigády jako dělaný. Nezaměstnanost v Česku dosáhla dvacetiletého minima. Firmám chybí zaměstnanci, a proto bude velký zájem o brigádníky. Ti díky tomu budou moci dosáhnout na lepší pozice i odměny.

Firmy bojují s nedostatkem zaměstnanců. Z dat, která máme k dispozici, jasně vyplývá, že nabídka práce jednoznačně převyšuje poptávku,“ říká Lenka Černá, výkonná ředitelka Annonce a dodává: „Situace tak nahrává zejména brigádníkům a všem, kdo hledají krátkodobou práci. Zaměstnavatelé jim nyní budou moci nabídnout i vyšší mzdy.“ Kvůli enormnímu nedostatku personálu se zvláště podniky v regionech s nízkou nezaměstnaností nachází ve složité situaci. Z té je částečně mohou dostat právě brigádníci, o které se letos firmy budou přetahovat. Rozhodovat potom bude především výše mzdy.

Oproti loňskému roku porostou odměny i za sezónní práce. A to až o deset procent. Nejlépe na tom budou pracovníci v Praze. „Zatímco v regionech si vydělají číšníci a servírky minimálně 60 korun za hodinu, v Praze si přijdou až na dvojnásobek. Navíc si polepší i o spropitné. V oboru stavebnictví se hodinová odměna pohybuje u stavebních dělníků v regionech okolo 80 korun. Zedníci si vydělají i 110 korun za hodinu. Opět platí, že v Praze si přijdou na lepší odměnu,“ komentuje mzdy v jednotlivých oborech Černá.

Nabídek pracovních míst v gastronomii je od února o 10 procent více. A ještě přibydou

Ke konci dubna nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím Úřadu práce ČR téměř 1 000 krátkodobých zaměstnání. Nejčastěji hledali pomocné pracovníky v zemědělství, lesnictví, rybářství, dále v oblasti těžby a ve stavebnictví. Zájem měli i o obsluhu pojízdných zařízení, řemeslníky, kvalifikované pracovníky ve stavebnictví a pomocné pracovníky ve výrobě,“ vyjmenovává generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková a dodává: „Většina firem ale hledá brigádníky spíše prostřednictvím inzerce či přes vlastní zaměstnance“.

Nabídka sezónních prací roste dle dat inzertního webu a novin Annonce zejména v oblasti gastronomie. „Za poslední čtvrtletí vzrostla nabídka pozic v gastronomii o 10 procent. A dá se předpokládat, že nadále poroste. Zaměstnavatelé totiž potřebují posílit personál na letních zahrádkách. Uplatnění však najdou i obsluhy různých sezonních bister, která jsou otevřená během léta – například zmrzlináři nebo prodavači cukrové vaty,“ uzavírá Lenka Černá, výkonná ředitelka Annonce.

 

O Annonci
Annonce díky svým inzerátům spojuje nabídku s poptávkou a pomáhá tak lidem, zvířatům i věcem hledat užitek. Web Annonce navštíví zhruba 350 000 reálných uživatelů měsíčně, kteří mají k dispozici zhruba 210 000 inzerátů denně. Uživatelé mohou inzerovat zdarma ve většině rubrik jak na webu, tak v novinách. Web Annonce umožňuje inzeráty snadno a chytře zadávat i vyhledávat a je dostupný také v mobilních telefonech. Všechny inzeráty zároveň vycházejí také v tištěných novinách, které jsou čerstvě k dostání každé pondělí, středu, pátek a sobotu na 7 500 místech po celé republice. Nejvíce inzerátů nabízí Annonce v rubrikách Reality, Práce, Auto-moto a Seznamka.

Kontakt pro média:

Andrej Slivka
E-mail: press@annonce.cz
Telefon: 774 570 823

Daniela Vinšová
E-mail: daniela.vinsova@taktiq.com
Telefon: 777 875 242

Kateřina Beránková
E-mail: katerina.berankova@uradprace.cz
Telefon: 724 209 037

Zpět na seznam článků