Annonce: v Česku je i nedostatek zaměstnanců ve službách. Chybí hlavně prodavači a kuchaři

Praha, 17. dubna – Nejen tuzemský výrobní sektor doplácí na minimální nezaměstnanost. Inzertní web a noviny Annonce poukazují i na nedostatek pracovníků ve službách. Podle annončních dat totiž podniky v republice nejčastěji shánějí prodejce a prodavače, kuchaře, uklízečky a číšníky. Až poté strojírenské dělníky.

Tuzemští zaměstnavatelé nejčastěji shánějí prodejce a prodavače. Vyplývá to z dat inzertního webu a novin Annonce, které zkoumaly přes 160 000 inzerátů ze své inzertní nabídky práce od loňského do letošního března.

Data Annonce roztřídila podle jednotlivých okresů a krajů. I díky tomu dokáže odhadnout důvody, proč zaměstnavatelé po celé republice nejčastěji shánějí právě prodavače a prodavačky. Ti pracují buď jako pokladní v supermarketech, anebo mají na starosti prodej v konkrétních obchodech. „Mzdy prodejců a prodavaček nedosahují výše, za kterou by byli ochotni lidé při dnešní situaci na trhu práce na takových místech pracovat. Především v menších městech si totiž prodejci měsíčně vydělají zhruba 15 000 Kč,“ vysvětluje Lenka Černá, ředitelka inzertního webu a novin Annonce.

Dalším oborem, v němž podniky marně shánějí zaměstnance, je gastronomie. Inzerátům nabízejícím práci kuchařů totiž patří hned druhá příčka. A čtvrté místo obsadily anonce lákající na práci číšníka nebo servírky. „Krize personálu v gastronomii ale není krátkodobá. Problém najít dobré kuchaře nebo servírky mají podniky už několik let. A to hlavně v Praze, kde je velký počet restaurací, bister, hospod a kaváren,“ upozorňuje Černá.

Paní na úklid dnes seženete těžko, byť jen na jednorázovou výpomoc

V tuzemsku se nedostává ani paní či pánů na úklid. Jedná se o třetí nejčastěji poptávanou pracovní profesi. „V případě uklízeček je jejich nedostatek jednoduše vysvětlitelný: peníze. Většina inzerátů totiž nabízí sumu jen o něco vyšší než je úroveň minimální mzdy,“ uvádí Černá. Nedostatek paní na úklid je ale vidět i v případě jednorázových přivýdělků nebo brigád. „Zatímco před rokem jste na Annonci denně našli několik nabídek od paní ochotných vám za peníze pomoci s úklidem domácnosti, posledních pár měsíců jako by tyto nabídky vymizely,“ dodává.

Podle dat Annonce tedy čtyři nejčastěji poptávané profese spadají pod sektor služeb, až na pátém místě je pracovní místo z výrobního sektoru – strojírenský dělník / kovodělník. Pod něj spadají například veškeří operátoři ve výrobě či obsluhovači lisů.

Chtěli bychom jen upozornit, že se naše data řídí počtem inzerátů. Jedna výrobní hala ale může díky jednomu inzerátu nabrat 200 zaměstnanců, kdežto 200 různých restaurací může shánět po jednom člověku,“ přichází Černá s vysvětlením, že v přepočtu na hlavu nemusí být služby nutně sektorem, kde aktuálně schází nejvíce pracovníků.

Malé platy ve školství = nedostatek učitelů v okresech Ústeckého kraje

Pět nejčastěji inzerovaných profesí se umísťuje i na předních příčkách ve většině krajů, první místa obsazují pracovní místa ze sektoru služeb. Najdou se ale i dvě výjimky.

Tou první je Liberecký kraj, kde hraje prim právě pozice strojírenských dělníků / kovodělníků. Tedy práce v oblasti výroby. „Na rozdíl od zbytku republiky firmy v Libereckém kraji v posledním roce nejčastěji přes inzerát sháněly dělníky do výroby. A to hlavně na Liberecku, Jablonecku a Semilsku,“ upřesňuje Lenka Černá, ředitelka Annonce.

Druhou republikovou výjimkou je Ústecký kraj. Tam je totiž nejčastěji poptávanou profesí práce učitele. „Jedná se především o učitele na základních a středních školách,“ upřesňuje Černá. Nouze je o ně především na Děčínsku, Mostecku, Teplicku a Litoměřicku. A proč? „Důvodem je opět plat – vysokoškolsky vzdělaný člověk s magisterským titulem zde najde práci zhruba za 25 000 Kč hrubého. Taková suma evidentně vysokoškoláky do této oblasti neláká,“ uzavírá Černá.

 

O Annonci
Annonce díky svým inzerátům spojuje nabídku s poptávkou a pomáhá tak lidem, zvířatům i věcem hledat užitek. Web Annonce navštíví zhruba 350 000 reálných uživatelů měsíčně, kteří mají k dispozici zhruba 210 000 inzerátů denně. Uživatelé mohou inzerovat zdarma ve většině rubrik jak na webu, tak v novinách. Web Annonce umožňuje inzeráty snadno a chytře zadávat i vyhledávat a je dostupný také v mobilních telefonech. Všechny inzeráty zároveň vycházejí také v tištěných novinách, které jsou čerstvě k dostání každé pondělí, středu, pátek a sobotu na 7 500 místech po celé republice. Nejvíce inzerátů nabízí Annonce v rubrikách Reality, Práce, Auto-moto a Seznamka.

Kontakt pro média:

Andrej Slivka
E-mail: press@annonce.cz
Telefon: 774 570 823

Zpět na seznam článků