Pes jako dárek za vysvědčení? Zvažte všechna pro a proti

18. června 2015 – Blíží se konec června a s ním předávání vysvědčení. Oblíbeným dárkem za hezké známky je v českých domácnostech pes. Nový člen rodiny přináší kromě potěšení i závazek a odpovědnost. Kde se dá pes pořídit, jaké výhody nabízí štěně s průkazem původu nebo dospělý pes z útulku a hlavně: kolik to všechno stojí?

Mnoho lidí má dojem, že výběrem a koupí psa starost končí. Opak je ale pravdou. V tomto okamžiku teprve nastupuje každodenní starost, která zahrnuje pravidelné venčení, krmení, výcvik či kontroly u veterináře. Všechny tyto činnosti stojí čas i nemalé finanční částky. „Mnoho psů se po letních prázdninách objevuje v inzerátech na webu Annonce nebo končí v útulku právě proto, že děti mají na čtyřnohého kamaráda se začátkem školního roku stále méně času a starost padne na rodiče,“ vysvětluje Lenka Černá, výkonná ředitelka inzertního webu a novin Annonce. Před koupí psa se tedy vyplatí respektovat několik rad a vybrat si plemeno, které s vaší rodinou prožije šťastný život.

Kde si psa pořídit?

Pokud se rozhodnete psa pořídit, máte několik možností – nákup on-line, odběr přímo od chovatele, pořízení ve zverimexu nebo osvojení psa z útulku. „Rubrika Psi a štěňata na našem webu suverénně vítězí mezi všemi zvířecími anoncemi, co se počtu inzerátů týče. A zájem o tyto inzeráty každý rok před letními prázdninami ještě mírně roste,“ říká Černá.

Nejlevnější variantou je pes z útulku, který odhadem stojí 100 až 800 korun. Tito psi si často na nové prostředí zvykají delší dobu, protože kvůli svým předchozím zkušenostem lidem nedůvěřují. „Tato nevýhoda ale může být i výhodou. Pes, který nikdy nezažil bezpečí domova, si tohoto nově nabytého daru může cenit a být svému novému pánovi vděčný,“ vysvětluje Martina Kreysová, ředitelka nadačního fondu Psí naděje. Při finálním výběru psa by dále podle Kreysové měly být hlavní prioritou povaha a velikost psa. „Vždy apelujeme na to, aby si zájemci zjistili i historii daného plemene: k čemu bylo vyšlechtěno a jaké životní podmínky by psovi vyhovovaly. Teprve na poslední místo bychom měli zařadit otázku toho, jestli se nám zvíře líbí,“ radí.

Pes s průkazem původu, nebo „pouliční směs“?

Častou otázkou při výběru je, zda si pořídit štěně s průkazem původu, nebo bez něj. Psi s průkazem původu jsou sice několikrát dražší, ale vyplatí se v mnoha ohledech. Je například od začátku jasné, jak bude pes vypadat, a v malém bytě tak později nepřekvapí svou velikostí. Průkaz původu dále garantuje základní charakterové vlastnosti a při pořizování psa dětem je důležitá také informace, že je pro chov zakázáno využívání agresivních jedinců. Chov těchto psů má svá pravidla, mezi která dále patří věkové omezení pro využití v chovu, minimální věk pro odchod štěněte od chovatele nebo maximální počet vrhů u fenky. „To v praxi znamená, že ten, kdo si domů pořídí štěně s průkazem původu, neodejde s pejskem, který ještě není připravený opustit matku, nebo štěňátkem od přetěžované fenky,“ uvádí Vladimíra Tichá, tisková mluvčí Českomoravské kynologické unie.

Češi na webu Annonce nejčastěji nabízejí čivavy, u kterých uvádí průkaz původu 45 procent inzerátů. Hned za nimi jsou ale kříženci, kteří představují celkově 12 procent všech nabídek. Štěně „bez papírů“ je výrazně levnější. „Psí kříženci se nabízejí zhruba za 1 000 korun, ale kolikrát si je na Annonci pořídíte i zdarma,“ doplňuje Černá.

Všechny náklady si dobře spočítejte předem

Kromě časové investice je třeba počítat i s investicí finanční. Základní psí výbava obnáší nejen obojek, vodítko, misky na vodu a krmivo, ale i další doplňky, například speciální přípravky a kartáč pro údržbu srsti. Na cestování je nutné pořídit také náhubek a přepravní box. Jen za základní výbavu tedy v průměru zaplatíte zhruba 3 000 až 5 000 korun.

Pes dále potřebuje pravidelné kontroly a očkování. Lidé by rozhodně měli myslet i na to, že se jeho čtyřnohému příteli může něco stát. Takovéto případy mohou rodinný rozpočet opravdu zatížit,“ upřesňuje Kreysová. Městu či obci je navíc třeba uhradit každoroční poplatek, který se může vyšplhat až na 1 500 korun. Nejvyšším výdajem spojeným s chovem psa však zůstává krmivo. „Podle velikosti psa zaplatíte asi 500 až 3 000 korun za měsíc. Zpočátku to tak nemusí vypadat, ale pořízení psa se může často vyšplhat do desítek tisíc korun. Záleží, jaké plemeno si nakonec vyberete,“ uzavírá Černá.

Nejdražší varianta – pes a vybavení Nejlevnější varianta – pes a vybavení
• Německá doga harlekýn nebo
Americký bezsrstý teriér
s průkazem původu – 25 000 Kč
• Kříženec – 300 Kč
• Kožené vodítko s reflexními prvky – 1 600 Kč • Vodítko z Annonce – 50
• Kožený obojek – 1 800 Kč • Kožený obojek z Annonce – 200 Kč
• Speciální hřeben pro snížení línání
a plstnatění srsti – 1 200 Kč
• Hřeben z Annonce – 40
Designová ocelová miska s držákem– 2 300 Kč • Základní nerezová miska pro psy – 15 Kč
• Luxusní pelíšek pro psa – 4 500 Kč • Psí košík na spaní z Annonce – 300 Kč
• Zateplená bouda pro psa – 11 000 Zateplená bouda z Annonce – 1 000 Kč
Celkem: 47 400 KčCelkem: 1 905 Kč
(Zdroj: Annonce a Google)

5 nejčastějších ras na Annonci:

Čivava Kříženec Francouzský
buldoček
Yorkšírský
teriér
Německý
ovčák
Četnost inzerátů 13 % 12 % 9 % 8 % 7 %
S průkazem původu 45 % - 17 % 24 % 32 %
Průměrná cena 5 300 Kč 1 000 Kč 5 000 Kč 5 100 Kč 4 400 Kč

 

O Annonci

Annonce skrze inzeráty na svém inzertním webu a v novinách propojuje lidi, kteří něco hledají a také chtějí nabídnout, s těmi, kteří to mají či potřebují. Web Annonce navštíví zhruba 350 000 reálných uživatelů měsíčně, a ti mají k dispozici více než 200 000 inzerátů denně. Lidé mohou inzerovat zdarma ve většině rubrik jak na webu, tak v novinách. Web Annonce umožňuje inzeráty snadno a chytře zadávat i vyhledávat a je dostupný také v mobilních telefonech. Všechny inzeráty zároveň vycházejí i v tištěných novinách, které jsou čerstvě k dostání každé pondělí, středu, pátek a sobotu na 7 500 místech po celé republice.

Nejvíce inzerátů nabízí Annonce v rubrikách Reality, Práce, Auto-moto a Seznamka.

Kontakt pro média:

Kateřina Zachová
E-mail: press@annonce.cz
Telefon: 604 662 367

Adéla Nováková
E-mail: adela.novakova@adison.cz
Telefon: 725 047 701

Zpět na seznam článků